top of page
DMZ Cover Photo 2.png

We wrześniu kolejny raz mieliśmy spotkać się pod monumentalną rzeźbą Mojżesza na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jednak dzięki wsparciu wielu Partnerów i Instytucji, przenosimy Dni Muzyki Żydowskiej do internetu. Przygotowaliśmy dla Państwa dwa koncerty online. Tak naprawdę były to dwa filmy, w których zaprezentowaliśmy premierowo wspaniałą muzykę instrumentalną i wokalną. Pokazaliśmy również kawałek pięknego Szczecina. Staraliśmy się przywołać atmosferę spokojnych wieczorów, które pamiętamy z poprzednich edycji. 

 

Pierwszy film był spotkaniem z muzyką instrumentalną. Sięgneliśmy do źródeł żydowskiej ludyczności i prześledziliśmy, jak stała się ona podwaliną dla muzyki klasycznej i współczesnej. W drugim filmie zabrzmiała muzyka wokalna z akompaniamentem organów. W kolejnej odsłonie projektu Muzyka Nowej Synagogi powróciliśmy myślami na szczecińską, przedwojenną ulicę Zielony Szaniec i do niegdyś stojącego tam pięknego domu modlitwy.

Premierowe transmisje odbyły się na profilach Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Mam w sobie kulturę na portalu facebook.com. 

Sobota, 19 września 2020, godz. 19:00

KONCERT „KLEZMERSKA TRADYCJA”

Premiera filmu na portalu facebook.com

 

Kwartet klarnetowy „Dance of Fire” w składzie:
Grzegorz Tobis – klarnet, instrumenty perkusyjne, aranżacje
Waldemar Żarów – klarnet, bassethorn

Piotr Wybraniec – klarnet
Tomasz Żymła – klarnet basowy

 

W dzisiejszych czasach z zagadnieniem muzyki żydowskiej nierozerwalnie złączone są skrzypce i klarnet. Zanim jednak nabrały one współczesnych kształtów, żydowscy muzycy grali głównie na szałamajach – piszczałkach z bocznymi otworami i podwójnym stroikiem. Ponieważ w synagogach muzyka instrumentalna była aż do XIX wieku zakazana na znak żałoby po zburzonej Świątyni jerozolimskiej, klezmerzy występowali przy okazjach świeckich. W odróżnieniu od poprzednich edycji, tym razem postanowiliśmy sięgnąć do muzyki klezmerskiej, aby przeanalizować historię tej muzyki i jej przemiany. Okazało się, że stare melodie łączą się nie tylko z klimatami arabskimi czy bałkańskimi, ale ich echa słychać nawet… w chorale gregoriańskim. W pierwszym koncercie najpierw cofnęliśmy się w czasie i posłuchamy tradycyjnych melodii żydowskich, aby po chwili przekonać się, jak żyją one w różnych utworach do dnia dzisiejszego.

Niedziela, 20 września 2020, godz. 19:00

KONCERT „MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI: ARNO NADEL”

Premiera filmu na portalu facebook.com

 

Isidoro Abramowicz – kantor
Jakub Stefek – organy
Zespół wokalny „Cantus Delicium"
Tomasz Szutkowski – dyrygent

 

Rok temu w ramach koncertu Muzyka Nowej Synagogi przypomnieliśmy postać najważniejszego kompozytora muzyki synagogalnej – Louisa Lewandowskiego, który tworzył między innymi na zamówienie Gminy Żydowskiej w Szczecinie. W tym roku odkrywamy Arno Nadela – kompozytora, muzykologa, filozofa, popularyzatora, organistę, poetę i malarza. Urodził się w Wilnie, kształcił w Królewcu, mieszkał w Berlinie, odwiedzał Szczecin. Jego muzyka to rezultat wielu przemyśleń na temat świata, Boga, człowieka i tożsamości narodowej. Niezwykły styl stanowi połączenie tradycyjnych melodii z nowoczesnym językiem muzycznym. Arno Nadel doskonale wykorzystał wszystkie możliwości organów, kantora i chóru – uważał, że prawdziwą muzyką żydowską jest tylko muzyka synagogalna (czyli sakralna). Do końca wierząc w dobro, prawdę i piękno, zginął w Auschwitz, a jego muzyka nie zabrzmiała ponownie w Szczecinie aż do tej pory.

Artyści:

Dance of Fire

Pierwszy w Polsce kwartet klarnetowy specjalizujący się w muzyce źródeł. Jest laureatem 20th International Jewish Music Festiwal w Amsterdamie. Jego członkowie to absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach i muzycy czołowych polskich orkiestr. Połączyli się w 2014 roku, aby wspólnie realizować pasję do muzyki tradycyjnej, poszukując nowych barw i środków ekspresji. Wytworzyło to ognistą mieszankę klasycznej techniki i ludowej energii.

 

Isidoro Abramowicz

Kantor Synagogi przy Pestalozzistrasse w Berlinie, dyrektor muzyczny Gminy Żydowskiej w Berlinie, a także kierownik studiów kantoralnych w Abraham Geiger Kolleg w Berlinie. Obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych żydowskich kantorów na świecie. Związany z żydowskim życiem w Skandynawii, Izraelu, a także rodzinnej Argentynie. Poza obowiązkami kantora, jego wielką pasją jest również tango – mamy nadzieję, że i na tym polu będziemy mogli go w przyszłości gościć w Szczecinie.

 

Jakub Stefek

Wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie i absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2018 roku ponownie związany z rodzinnym miastem, Szczecinem, gdzie prowadzi szereg przedsięwzięć, a także współpracuje z Filharmonią im. M. Karłowicza. Konieczność przygotowań zapowiedzi do koncertów Dni Muzyki Żydowskiej zaowocowała tematem jego pracy doktorskiej o żydowskich organach.

 

Zespół Wokalny Cantus Delicium

Chór powstały jako zespół parafialny z czasem rozrósł się do grupy młodych ludzi pełnych pasji i ambicji. Początkowy repertuar oparty głównie na pieśniach w języku łacińskim wzbogacony został o muzykę cerkiewną, ludową, a także rozrywkową. Dyrygentem jest dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego Tomasz Szutkowski. Cantus Delicium pod jego kierownictwem zdobył już imponującą ilość nagród na konkursach w Polsce i
Europie.

PARTNERZY WYDARZENIA

WSPÓŁORGANIZATOR

PARTNER GŁÓWNY

logo abraham geiger.jpg

WYDARZENIE WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ MIASTO SZCZECIN

PROJEKT WSPARŁA FINANSOWO

logo fundacja wspolpracy.png

PARTNERZY WSPIERAJĄCY

logo PORT 70 lat_PL_kolor.png
2020-NCK_dofinans_kulturawsieci-rgb.jpg

PARTNERZY MEDIALNI

logo-w-png.png
Screenshot 2020-07-15 at 16.19.51.png
TWOJE_RADIO_SLOGAN_TYLKO_PRZEBOJE_LOGO.p
bottom of page