top of page
banner fb2_Obszar roboczy 1 kopia.jpg

Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie we wrześniu 2018 roku to był nasz pierwszy projekt zrealizowany w rodzinnym Mieście. Przez osiem lat, od czasu kiedy wyjechaliśmy na studia, Szczecin bardzo się zmienił. Przywitało nas miasto pięknych kamienic, kolorowych fontann i uśmiechniętych ludzi, pełne urokliwych miejsc, o jakich nie śniło nam się w czasach, kiedy chodziliśmy do szkoły. 

Właśnie takie miejsce - Muzeum Narodowe w Szczecinie, zgodziło się gościć nasze wydarzenie. Ogólnie to mieliśmy szczęście, bo gdzie nie poszliśmy, nigdy nie wychodziliśmy z niczym. I tak miejski Wydział Kultury i Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście wsparły nas finansowo, Strefa Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego zapewniła nam sprzęt i profesjonalną jego obsługę, od sąsiada pożyczyliśmy busa, od ojca chrzestnego - klawesyn, mamy i tatowie rozwieszali plakaty, a babcia robiła śniadania dla muzyków. Potwierdzamy - tak rodzą się naprawdę fajne rzeczy!

Szczecińska publiczność chyba to wyczuła, bo w krótkim czasie do wydarzeń na Facebooku dołączyło ponad 2,5 tysiąca osób. A krzesełek mogliśmy zmieścić tylko 160 na każdym z dwóch koncertów. 

 

Niestety, ale ze względów bezpieczeństwa musieliśmy przeprowadzić dystrybucję bezpłatnych wejściówek. Mimo to, każdy z koncertów zgromadził ponad 200 osób publiczności. Po owacjach możemy wnioskować, że koncerty zostały bardzo dobrze przyjęte.

Myślimy, że niesamowita atmosfera zostanie z nami na długo. Głośne dźwięki organów mieszały się z tajemniczymi modlitwami synagogalnymi. Do pieśni sefardyjskich chyba każdy z nas w którymś momencie chciał wstać i tańczyć. Czy też przeżyli Państwo dreszcz emocji podczas prawykonania "Yeish Kochavim"?  A czy pamiętają Państwo jeszcze melodię "Adio, Kerida...", którą uczyła nas Kaja Mianowana?

Chcemy spotkać się z Państwem i z muzyką żydowską za rok, we wrześniu 2019. Chciałoby się w większej sali, ale z drugiej strony czy znajdziemy lepsze miejsce dla tej muzyki, niż u stóp wielkiego pomnika Mojżesza na muzealnym dziedzińcu? Może zatem pomyśleć o transmisji internetowej? Gdyby chcieli Państwo z nami współpracować, pomóc przy kolejnej edycji, proszę dać znać. I do zobaczenia!

PROGRAM KONCERTÓW

Koncerty odbyły się na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ulicy Staromłyńskiej 27. Serdecznie dziękujemy wszystkim Pracownikom Muzeum, w szczególności Panu Dyrektorowi Dariuszowi Kacprzakowi i Pani Beacie Wolskiej.

 

Sobota, 15 września 2018, 19:00

MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI

Jakub Stefek - organy​

Trio Vox Varshe: Anna Woźnicka, Olga Wądołowska, Aleksander Słojewski

W dawnych czasach muzyka synagogalna zarezerwowana była dla wąskiego kręgu społeczności religijnych gromadzących się w domach modlitewnych. W XIX wieku w synagogach reformowanych muzyka wokalna została połączona z akompaniamentem organowym. W Nowej Synagodze w Szczecinie stały potężne organy (był to instrument większy niż organy znajdujące się obecnie w Katedrze św. Jakuba). Na zamówienie społeczności żydowskiej komponował sam Louis Lewandowski, którego sława jest do dzisiaj żywa w Berlinie i całych Niemczech. Synagoga w Szczecinie była odwiedzana przez śpiewaków z Warszawy i Łodzi. Przerwaną przez II Wojnę Światową tradycję wykonawczą wskrzesiło trio Vox Varshe przy akompaniamencie organowym Jakuba Stefka.

Podczas koncertu odbyło się prawykonanie utworu "Yeish Kochavim" Eunho Changa inspirowanego wokalno-organową tradycją żydowską. Więcej o projekcie.

Niedziela, 16 września 2018, 19:00

MUZYKA SEFARDYJSKA

Kaja Mianowana - sopran

Zespół muzyki dawnej: Barbara Brzezińska, Marcin David Król, Karol Krasińki

 

Opowieści o dalekiej Sefardii, czyli hiszpańskiej ziemi przodków wielu Żydów, przetrwały setki lat. Dziś nikt już nie mówi w języku ladino, dzięki któremu zyskały swoją cudowną nieśmiertelność. Opowiadają o życiu codziennym, zabawie i troskach, o dorastaniu i miłości, o fantastycznych bohaterach i zupełnie prostych ludziach. Ta sama rytmiczność i melodyczność płynęła kiedyś ulicami każdego miasta. Z pewnością śpiewano je również na szczecińskim Niebuszewie. Niesamowity jest w nich motyw przemijania i podróży, tak silny w żydowskiej kulturze i historii. Aby je wykonać, potrzebna jest prawdziwa szczerość serca i prostota uczuć. Tylko tak można naprawdę doświadczyć ich piękna. Drugiego wieczoru gościliśmy Kaję Mianowaną, wspaniałą artystkę musicalową, która wystąpiła z zespołem instrumentów dawnych.

WSPÓŁORGANIZATOR

PARTNER STRATEGICZNY

Port Szczecin-Swinoujscie - logo z paska

PARTNER

SKS-page-001.jpg

PATRONAT MEDIALNY

WYDARZENIE WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ MIASTO SZCZECIN

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY W RAMACH PROGRAMU „ZAMÓWIENIA KOMPOZYTORSKIE”, REALIZOWANEGO PRZEZ INSTYTUT MUZYKI I TAŃCA 

imit logo.jpg
bottom of page