top of page

VOX VARSHE

photo.jpg
Vox Varshe to trio wokalne, wykonujące muzykę wywodzącą się z tradycji żydowskiej. Zespół powołany został, aby przybliżać słuchaczom muzykę zapomnianą – często dostępną jedynie dla wąskiego grona odbiorców w murach synagog.

Zespół wykonuje zarówno tradycyjną muzykę żydowską a capella jak i poddaje utwory synagogalne nowym eksperymentom muzycznym, poszukując własnego brzmienia i klucza interpretacyjnego.

Vox Varshe współpracuje m. in. z takimi muzykami jak Adeb Chamoun – wybitny syryjski perkusista, Michał Jacaszek – jeden z najbardziej oryginalnych twórców muzyki elektronicznej czy Jakub Stefek – organista specjalizujący się w organowej muzyce kameralnej.

 

Autorskie projekty zespołu były wykonywane na licznych koncertach i festiwalach, m. in. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska w Warszawie, Noc Cracovia Sacra w Krakowie, Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku, Non Sola Scripta we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Polanicy-Zdroju, Festiwal Czesława Miłosza na Litwie, a także wielu uroczystościach, jak zapalenie świec chanukowych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

W maju 2018 roku projekt „Bramy Nieba”, stworzony przez zespół razem z Michałem Jacaszkiem zdobył nagrodę Grand Prix 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Od drugiej połowy 2018 roku zespół kontynuuje działalność koncertową pod nazwą „Vox Varshe”.

bottom of page