top of page
dmz baner 2018.jpg

DNI MUZKI ŻYDOWSKIEJ W SZCZECINIE 2018

Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie we wrześniu 2018 roku to był nasz pierwszy projekt zrealizowany w rodzinnym Mieście. Przez osiem lat, od czasu kiedy wyjechaliśmy na studia, Szczecin bardzo się zmienił. Przywitało nas miasto pięknych kamienic, kolorowych fontann i uśmiechniętych ludzi, pełne urokliwych miejsc, o jakich nie śniło nam się w czasach, kiedy chodziliśmy do szkoły. 

Właśnie takie miejsce - Muzeum Narodowe w Szczecinie, zgodziło się gościć nasze wydarzenie. Ogólnie to mieliśmy szczęście, bo gdzie nie poszliśmy, nigdy nie wychodziliśmy z niczym. I tak miejski Wydział Kultury i Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście wsparły nas finansowo, Strefa Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego zapewniła nam sprzęt i profesjonalną jego obsługę, od sąsiada pożyczyliśmy busa, od ojca chrzestnego - klawesyn, mamy i tatowie rozwieszali plakaty, a babcia robiła śniadania dla muzyków. Potwierdzamy - tak rodzą się naprawdę fajne rzeczy!

Szczecińska publiczność chyba to wyczuła, bo w krótkim czasie do wydarzeń na Facebooku dołączyło ponad 2,5 tysiąca osób. A krzesełek mogliśmy zmieścić tylko 160 na każdym z dwóch koncertów. 


Niestety, ale ze względów bezpieczeństwa musieliśmy przeprowadzić dystrybucję bezpłatnych wejściówek. Mimo to, każdy z koncertów zgromadził ponad 200 osób publiczności. Po owacjach możemy wnioskować, że koncerty zostały bardzo dobrze przyjęte.

Myślimy, że niesamowita atmosfera zostanie z nami na długo. Głośne dźwięki organów mieszały się z tajemniczymi modlitwami synagogalnymi. Do pieśni sefardyjskich chyba każdy z nas w którymś momencie chciał wstać i tańczyć. Czy też przeżyli Państwo dreszcz emocji podczas prawykonania "Yeish Kochavim"?  A czy pamiętają Państwo jeszcze melodię "Adio, Kerida...", którą uczyła nas Kaja Mianowana?​


Sobota, 15 września 2018, 19:00

MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI

Jakub Stefek - organy​

Trio Vox Varshe: Anna Woźnicka, Olga Wądołowska, Aleksander Słojewski

W dawnych czasach muzyka synagogalna zarezerwowana była dla wąskiego kręgu społeczności religijnych gromadzących się w domach modlitewnych. W XIX wieku w synagogach reformowanych muzyka wokalna została połączona z akompaniamentem organowym. W Nowej Synagodze w Szczecinie stały potężne organy (był to instrument większy niż organy znajdujące się obecnie w Katedrze św. Jakuba). Na zamówienie społeczności żydowskiej komponował sam Louis Lewandowski, którego sława jest do dzisiaj żywa w Berlinie i całych Niemczech. Synagoga w Szczecinie była odwiedzana przez śpiewaków z Warszawy i Łodzi. Przerwaną przez II Wojnę Światową tradycję wykonawczą wskrzesiło trio Vox Varshe przy akompaniamencie organowym Jakuba Stefka.

Podczas koncertu odbyło się prawykonanie utworu "Yeish Kochavim" Eunho Changa inspirowanego wokalno-organową tradycją żydowską.

Niedziela, 16 września 2018, 19:00

MUZYKA SEFARDYJSKA

Kaja Mianowana - sopran

Zespół muzyki dawnej: Barbara Brzezińska, Marcin David Król, Karol Krasińki


Opowieści o dalekiej Sefardii, czyli hiszpańskiej ziemi przodków wielu Żydów, przetrwały setki lat. Dziś nikt już nie mówi w języku ladino, dzięki któremu zyskały swoją cudowną nieśmiertelność. Opowiadają o życiu codziennym, zabawie i troskach, o dorastaniu i miłości, o fantastycznych bohaterach i zupełnie prostych ludziach. Ta sama rytmiczność i melodyczność płynęła kiedyś ulicami każdego miasta. Z pewnością śpiewano je również na szczecińskim Niebuszewie. Niesamowity jest w nich motyw przemijania i podróży, tak silny w żydowskiej kulturze i historii. Aby je wykonać, potrzebna jest prawdziwa szczerość serca i prostota uczuć. Tylko tak można naprawdę doświadczyć ich piękna. Drugiego wieczoru gościliśmy Kaję Mianowaną, wspaniałą artystkę musicalową, która wystąpiła z zespołem instrumentów dawnych.

PARTNERZY WYDARZENIA

logo muzeum narodowe.jpeg

WSPÓŁORGANIZATOR

logo port szczecin.jpg

PARTNER STRATEGICZNY

logo miasto szczecin.jpg

WYDARZENIE WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ MIASTO SZCZECIN

logo sks us.jpg

PARTNER

logo tvp szczecin.png

PATRONAT MEDIALNY

logo radio szczecin.png

    

logo kurier.jpg

   

bottom of page