top of page

KONCERTY EXQUARTET

Na początku grudnia 2019 roku odbyły się dwa koncerty zespołu Exquartet, z którym nawiązaliśmy współpracę artystyczną w tym sezonie. W ramach realizacji zadania "Promocji Województwa Zachodniopomorskiego przez kulturę" kwartet zagrał w dniu 1 grudnia 2019 roku w Domu Kultury w Pyrzycach oraz w dniu 4 grudnia 2019 roku w Centrum Kultury w Chojnie. Wykonany został I Kwartet Carla Loewego, II Kwartet "Company" Philipa Glassa oraz I Kwartet d-moll Stanisława Moniuszki. Tym samym program koncertu obejmował muzykę tworzoną w Szczecinie, popularną współczesną muzykę klasyczną oraz akcent nawiązujący do obchodów Roku Moniuszkowskiego. 

Moniuszko, Loewe, Glass. Oto bohaterowie pierwszego grudniowego wieczoru. Nigdy się nie spotkali, bo żyli w różnym czasie. Ale to oni zostali wybrańcami naszych koncertów. Jak mówią sami artyści: Spotkania kultur nabierają u nas szczególnego znaczenia, bo potrafimy znaleźć elementy historii, kultury i życia społecznego, które łączą, a nie dzielą. I posługujemy się językiem, który zrozumie każdy nasz gość - muzyką.

ÉxQuartet to kwartet smyczkowy składający się z wyjątkowych osobowości muzycznych Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Artyści tworzący zespół są wychowankami różnych środowisk muzycznych: Szczecina, Wrocławia oraz Warszawy. Zderzenie ich różnych ścieżek kariery i podejmowanych aktywności zaowocowało świeżym spojrzeniem na oczekiwania współczesnej publiczności.

Muzycy koncertują jako kameraliści, soliści i koncertmistrzowie, co stwarza im możliwość wieloaspektowego spojrzenia na wykonawstwo. Doświadczenie w pracy w wielu zespołach i orkiestrach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, złożyło się na wykształcenie wyjątkowej jakości ÉxQuartet.


Podstawowym celem zespołu jest prezentacja dzieł muzycznych z nową formą ekspresji. Łączą ją z wyrafinowanym stylem wykonawczym. Efektem tego są niepowtarzalne interpretacje literatury na kwartet smyczkowy oraz wytwarzanie niegasnącego ładunku emocjonalnego, którym publiczność jest obdarzana na każdym koncercie.

W skład zespołu wchodzą skrzypkowie: Monika Sawczuk i Łukasz Górewicz, altowiolista Grzegorz Sadowski i wiolonczelista Tomasz Szczęsny. ÉxQuartet występował podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie, brał udział w cyklu koncertów Filharmonicy Kameralnie w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie a także zainaugurował otwarcie Instytutu Pileckiego w Berlinie wykonując 5 kwartet Mieczysława Weinberga.

logo zachodniopomorskie.png

PRZEDSIĘWZIĘCIE ZREALIZOWANO
DZIĘKI WSPARCIU WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO

bottom of page