top of page
dmz baner 2022.png

DNI MUZKI ŻYDOWSKIEJ W SZCZECINIE 2022

W dwa wrześniowe wieczory spotkaliśmy się ponownie w Muzeum Narodowym w Szczecinie nie tylko po to, aby posłuchać niesamowitych dźwięków, ale także przywrócić zapomniane wspomnienia. Pamięć to niesamowita wartość, która warunkuje nasze człowieczeństwo, bez względu na wyznawaną religię czy przynależność do kręgu kulturowego. Zachowujemy przyjemne momenty z naszego życia, pielęgnujemy obrazy związane z bliskimi nam osobami, przypominamy sobie miejsca, w których byliśmy szczęśliwi. W synagogach i kościołach na całym świecie wznoszone są wezwania "Pamiętaj,Boże…", jako błaganie o szczególną troskę i opiekę.

Z drugiej strony staramy się zapomnieć o wszystkim co złe. Oddajemy niechciane przedmioty, usuwamy bolesne kontakty, staramy się porzucić myśli, które nie dają nam szczęścia. Wymazanie z pamięci - damnatio memoriae - od tysięcy lat pozostaje straszliwą karą, ale i bolesnym procesem. Kto ma pamięć, ten cierpi - zanotował Cyceron.


Tym razem koncerty w ramach Dni Muzyki Żydowskiej były okazją do zastanowienia się nad pamięcią. Ile jest rzeczy, które chcemy pamiętać? Ile rzeczy straciliśmy przez niepamięć? Jak wspomnienia kształtują to, kim jesteśmy - jako jednostki, grupy czy społeczeństwo? Jak my ostaniemy zapamiętani?

Sobota, 10 września 2022, godz. 19:30

KONCERT „PAMIĘTAM LEJBUSZEWO”


Zespół The Klezmafon w składzie:

Maciej Strycharczyk - klarnet 

Krzysztof Baranowski - akordeon


Spacerując po ulicach Szczecina oraz czytając publikacje na temat pamięci zastanawiamy się wielokrotnie nad fenomenem miasta, którego historia wymuszała wielokrotne zmiany w świadomości jego mieszkańców. Co pamiętaliby szczecińscy żydowscy instrumentaliści sprzed stu lat?Bez wątpienia bruk i kamienice Niebuszewa, szerokie arterie centrum miasta, tętniący życiem wielu kultur port i ogromne statki, na pokładzie których można było dostać się w każdy zakątek świata.Echa tych wspomnień wciąż brzmią w muzyce granej w Szczecinie - w tajemniczy sposób nastrój muzyki klezmerskiej łączy się z miastem, jakie znamy dzisiaj. A jak wiele my sami pamiętamy z historii teraźniejszości?

Niedziela, 11 września 2022, godz. 19:30

KONCERT „MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI: JAKUB WEISS”


Jakub Stefek – organy

Isidoro Abramowicz – kantor

Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie:

Katarzyna Pawłowska, Aleksandra Przybyła, Maja Melchinkiewicz, Sandra Niekorek, Filip Bańkowski, Mateusz Pawelec, Michał Komorek, Bartosz Rozdeba

Barbara Halec - dyrygent

W kolejnej odsłonie projektu Muzyka Nowej Synagogi przygotowaliśmy dla Państwa psalmy i hymny Jakuba Weissa warszawskiego kantora z XIX wieku. Jego wydane w dwóch zbiorach utwory cieszyły się dużą popularnością w synagogach w całej Europie. To jedyne opracowania na które natrafiliśmy z podpisanymi tekstami w językach hebrajskim, polskim i niemieckim. Niebawem nakładem wydawnictwa DUX ukaże się nasza płyta, stanowiąca pierwsze ich nagranie w historii. Jakub Weiss bardzo chciał, aby wszyscy sięgający "w domu i synagodze" po jego utwory przypominali sobie nie tylko o pięknie żydowskiej muzyki synagogalnej, ale o wartościach takich, jak pokój, braterstwo i wzajemne zrozumienie. Jak zapisał w przedmowie: Idźcie zatem moje skromne dzieła, które zostałyście ukazane mojej własnej duszy ze świętej Inspiracji w natchnione godziny. Dostarczcie tego, co unosi i uszlachetnia duszę mocą tego, co niewidzialne i wieczne.

PARTNERZY WYDARZENIA

logo muzeum narodowe.jpeg

WSPÓŁORGANIZATOR

logo port szczecin.jpg

PARTNER STRATEGICZNY

logo miasto szczecin.jpg

WYDARZENIE WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ MIASTO SZCZECIN

logo radunix.png

MECENAS

KONCERT PROMOCYJNY PŁYTY
"PSALMY I HYMNY JAKUBA WEISSA"

logo akademia sztuki.jpg

SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW AKADEMII SZTUKI W SZCZECINIE

logo fundacja wspolpracy.png

WYDANO Z FINANSOWYM WSPARCIEM
FUNDACJI WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ
HERAUSGEBEN MIT FINANZIELLER UNTERSTÜTZUNG DER STIFTUNG FÜR DEUTSCH-POLNISCHE ZUSAMMENARBEIT

logo abraham geiger.jpg

PARTNER

bottom of page