top of page

Między głosem a cieniem

Miejsce:

Willa Lentza

Adres:

al. Wojska Polskiego 84

Data:

04.09.2025 czwartek

Godzina:

19:00

O programie

Wszyscy twórcy tego programu – od Fanny Hensel (1805–1847) po Marka Eychenne’a (ur. 1933) – należeli do świata, który przez wieki istniał „między głosem a cieniem”: obecny w historii muzyki, ale nie zawsze słyszany wyraźnie. To koncert kompozytorów żydowskich, których dorobek wykracza poza etykiety – stylistyczne i tożsamościowe – a jednak zbyt często bywał spychany na margines.

Wolfgang Jacobi (1894–1972) i Adolf Busch (1891–1952) pisali muzykę przejrzystą, formalnie uporządkowaną, ale pełną napięć – jakby wbrew czasom, które zbliżały się ku katastrofie. Fanny Hensel, tworząca w cieniu brata, zostawiła po sobie dźwięki mówiące językiem intymności. Erwin Schulhoff (1894–1942) łączył dyscyplinę klasyki z rytmem jazzu i ironią nowoczesności. A Detlef Bensmann (ur. 1958) i Robert Sherman (ur. 1932) wpisują się w ten nurt współczesną kontynuacją – osobistą, nieoczywistą, bezpretensjonalną.

Trzy instrumenty – skrzypce, saksofon i fortepian – prowadzą ze sobą rozmowę, w której nie ma tła. Każdy głos jest wyraźny – i każdy nosi w sobie coś, co przez lata pozostawało w cieniu.

Program

  • Wolfgang Jacobi - „Vier kleine Stücke“ na skrzypce, saksofon i fortepian

  • Adolf Busch - Suita na saksofon i skrzypce

  • Fanny Hensel - Allegretto

  • Wolfgang Jacobi - Sonata na saksofon i skrzypce

  • Robert Sherman - Trio-Sonata na skrzypce, saksofon i fortepian

  • Detlef Bensmann - „Traumsequenzen“

  • Erwin Schulhoff - Sonata na skrzypce solo

  • Erwin Schulhoff - „Hot-Sonata“ w czterech częściach

  • Mark Eychenne - „Cantilène et Danse“

Wykonawcy

JACOBI TRIO BERLIN


PAULINE REGUIG - SKRZYPCE


Pauline Reguig, urodzona w 1984 roku, rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku 7 lat w Konserwatorium w Tuluzie. W wieku 13 lat kontynuowała naukę w Konserwatorium Paryskim, które ukończyła w 2002 roku z pierwszą nagrodą. Następnie studiowała u prof. Petru Munteanu w Hochschule für Musik und Theater Rostock, gdzie uzyskała dyplom artystyczny w 2007 roku i tytuł magistra z wyróżnieniem w 2009 roku.


Jako solistka Ensemble Concertino zyskała szeroki repertuar solowy i kameralny. W 2009 roku założyła Trio Bartholdy, z którym koncertowała w Niemczech, Francji, Argentynie, USA i Japonii. Występowała jako solistka z uznanymi dyrygentami, takimi jak Christian Hammer czy Robert Stehli, oraz na prestiżowych festiwalach, m.in. Festival de Radio France Montpellier i Festiwalu Mecklenburg-Vorpommern.


Reguig zdobyła liczne nagrody, w tym Złoty Medal w konkursie Radio France (1999), pierwszą nagrodę na konkursie HMT-Musikpreis (2006) oraz nagrodę Mendelssohn-Bartholdy (2007). Była finalistką międzynarodowych konkursów w Paryżu (2008, 2009) oraz laureatką nagród w Polsce, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2010). Jest również stypendystką fundacji Menuhin Live Music Now.


W latach 2008–2018 uczyła w Hochschule für Musik und Theater Rostock, a od 2015 roku pracuje w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku. Od 2017 roku pełni funkcję koncertmistrza w Komische Oper Berlin. Gra na skrzypcach Claude’a Pirota z 1806


DETLEF BENSMANN - SAKSOFON


Detlef Bensmann to wybitny muzyk i pedagog, znany z osiągnięć w dziedzinie klasycznego saksofonu. Studiował saksofon u prof. Omara Lampartera i kontrabas u prof. Heinza Jablonskiego w Berlinie. Karierę rozpoczął jako kontrabasista w Deutsche Oper Berlin (1979/80), a następnie zadebiutował jako solista saksofonu w Filharmonii Berlińskiej z Orkiestrą Symfoniczną Radia w Berlinie (DSO) w 1980 roku.


Bensmann ma na swoim koncie ponad 20 nagrań komercyjnych, w tym utwory skomponowane specjalnie dla niego oraz jego własne kompozycje. Współpracował z renomowanymi orkiestrami i dyrygentami, takimi jak Dmitrij Kitajenko, Kazushi Ono czy Sian Edwards. Ponad 25 koncertów na saksofon i orkiestrę zostało napisanych dla niego, a także premierował ponad 100 utworów kameralnych i solowych, z których wiele zostało zarejestrowanych na prawie 50 płytach.


Założył m.in. Berliński Kwartet Saksofonowy (1983), gdzie grał jako lider do 2007 roku, oraz Bensmann-Saxophone-Quartet (2006). Występuje także w Duo ID z pianistą Itayem Dvorim i w Jacobi-Trio z Pauline Reguig (skrzypce) i Dvorim.

Od 1984 roku zajmuje się działalnością pedagogiczną, ucząc na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie, a od 1992 roku budując klasę saksofonu klasycznego w Hochschule für Musik Hanns Eisler. Obecnie uczy w Akademii Sztuk i Akademii Muzycznej w Berlinie (Kaleidos University).


ITAY DVORI - FORTEPIAN


Urodzony w Izraelu Itay Dvori zdobył swoje umiejętności pianistyczne, kompozytorskie i dyrygenckie w Buchmann-Mehta School of Music w Tel Awiwie oraz w Akademii Muzycznej Hanns Eisler w Berlinie. Obie uczelnie ukończył z wyróżnieniem. W czasie studiów był stypendystą Fundacji Kultury Amerykańsko-Izraelskiej oraz Niemieckiej Rady Muzycznej. Dyrygował orkiestrami i chórami w Europie, Azji i Ameryce Północnej.


Oprócz kompozycji wykonywanych przez międzynarodowe zespoły instrumentalne i wokalne, Dvori tworzy muzykę do teatru, tańca i filmu. Regularnie występuje jako pianista solowy i kameralista, a także uczy na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie.


Od 2016 roku występuje z Comic Concerts jako solista, a także z zespołem yam yabasha, prezentując swoje kompozycje i improwizacje inspirowane literaturą graficzną, tworząc tym samym "nowy gatunek" (Deutschlandfunk Kultur).

©2023 by Fundacja SPOT.ON ART

bottom of page