top of page
dmz baner 2019.png

DNI MUZKI ŻYDOWSKIEJ W SZCZECINIE 2019

Jest rok 1875. Szczecin z impetem wkracza w najlepsze dekady swojej przedwojennej historii. Zaledwie dwa lata wcześniej podjęto decyzję o rozbiórce obwarowań miejskich. Prace projektowe i budowlane osiągają niezwykły rozmach. Dookoła starego miasta powstaje szereg imponujących do dzisiaj budowli. Za trzy lata burmistrzem zostanie Hermann Haken. Kilkanaście lat później wypłynie w dziewiczy rejs największy statek świata – zbudowany w Szczecinie SS Kaiser Wilhlem der Grosse. Wieża kościoła św. Jakuba osiągnie rekordowe w swojej historii 119 metrów wysokości. Po ulicach zaczną jeździć pierwsze samochody Stoewera.

To właśnie w tym roku zostaje otwarta Nowa Synagoga w Szczecinie, przy dzisiejszej ulicy Dworcowej. Olbrzymi dom modlitwy z ponad 1600 miejscami siedzącymi stanowił nie tylko realizację ambitnego planu na miarę zupełnie nowego miasta. Dzięki wielkim organom zbudowanym w szczecińskim warsztacie Emila Kaltschmidta zaczęła rozbrzmiewać też nowa muzyka żydowska – klasyczna i instrumentalna. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat Szczecin odwiedzać będą wybitni artyści i muzycy, a historia ich dziedzictwa stanie się dla potomnych kolejnym źródłem inspiracji.\

Dzisiaj znowu mamy okazję poczuć tamten klimat, choć wielu miejsc dawno już nie ma. Miejsce synagogi znaczy tylko tablica pamiątkowa. Pochylnia stoczniowa czeka na lepsze czasy. Stoewery prezentują się już tylko w muzeach. Ale przecież powstają wciąż nowe budynki, plany i projekty. Tak samo śmiało sięgamy po nagrody i rekordy. Dalej realizujemy marzenie o pięknym mieście, pełnym pięknej kultury.

Piątek, 6 września 2019, 19:00

MUZYKA MIEJSKIEGO SALONU

Karol Nasiłowski – kontrabas

Izabela Nasiłowska – fortepian

Karłowicz Ensemble


Po wakacjach i podróżach na największych transatlantykach świata zwodowanych w stoczni Vulcan, muzyka była najlepszym sposobem na ponowne przeżycie emocji i wzruszeń. I choć trwał złoty wiek wielkiej symfoniki, to nie zawsze na ucztę muzyczną chadzano do Konzerthausu. W klimat szczecińskiego salonu, pełnego dźwięków muzyki kameralnej, zabiorą nas muzycy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza z towarzyszeniem pianistki Izabeli Nasiłowskiej. Czeka na nas też muzyczna niespodzianka nawiązująca do unikatowego miejsca naszych koncertów.

Sobota, 7 września 2019, 19:00

PIEŚŃ SEFARDYJSKA

Kaja Mianowana – sopran

Marcin David Król – skrzypce

Tomasz Biela – gitara

Krzysztof Guzewicz – instrumenty perkusyjne


Wprost musieliśmy zaprosić ponownie Kaję Mianowaną. Klimat jej zeszłorocznego koncertu sprawił, że jeszcze tego samego wieczoru zaczęliśmy rozmawiać o kolejnym programie i kolejnych pieśniach, które czekają na ponowne odkrycie w Szczecinie. W naszej wyobraźni umiejscawiamy je na Niebuszewie, który stanowił niegdyś dzielnicę żydowską. Tam działa się codzienność i uczucia, o których opowiadają wywodzące się z hiszpańskiej tradycji utwory. Cudowny głos, jak i szczere i pełne życzliwości prowadzenie koncertu przez Kaję to jeden z takich momentów, do których chce się wracać. I obiecujemy, że wrócimy. I mamy nadzieję, że Kaja znowu nauczy nas pieśni, którą wykonamy wszyscy wspólnie. A jej słowa i melodia zostaną z nami na kolejny rok.

Niedziela, 8 września 2019, 19:00

MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI

Isidoro Abramowicz - kantor

Jakub Stefek - organy​


Trzeciego wieczoru przeniesiemy się do Nowej Synagogi. Po raz pierwszy w Szczecinie wystąpi Isidoro Abramowicz – obecnie jeden z najsłynniejszych kantorów synagogalnych na świecie. Po latach spędzonych  w gminie sztokholmskiej, od roku dba o oprawy muzyczne w synagodze przy Pestalozzistraße w Berlinie. Koncertuje na całym świecie. We wspólnym programie z Jakubem Stefkiem, organistą z Akademii Sztuki w Szczecinie odnowią tradycje muzyczne Nowej Synagogi. Przeniesiemy się w czasie o sto lat, do epoki wielkich celebracji liturgicznych, sławnych kantorów i chórów. Pierwszy raz po wojnie zabrzmi też w całości cykl „Pięciu preludiów uroczystych” Louisa Lewandowskiego – słynnego kompozytora i organisty, który wielokrotnie koncertował w wielkim Szczecinie.

PARTNERZY WYDARZENIA

logo muzeum narodowe.jpeg

WSPÓŁORGANIZATOR

logo port szczecin.jpg

PARTNER STRATEGICZNY

logo miasto szczecin.jpg

WYDARZENIE WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ MIASTO SZCZECIN

bottom of page