top of page
14500 nut baner.jpg

14 500 NUT
KONCERTY PAMIĘCI RZESZOWSKICH ŻYDÓW

Kiedy powstał pomył, abyśmy upamiętnili przedwojenną żydowską społeczność Rzeszowa od razu wiedzieliśmy, że musi to być upamiętnienie wyjątkowe.

Ich dzieje liczą ponad 500 lat. Zaczęły się od kilku rodzin zamieszkujących rejon poza granicami miasta. Potem czytamy o rozwoju Nowego Miasta, rosnącym handlu, powstaniu dzielnicy żydowskiej. Przez dziesiątki lat społeczność żydowska w Rzeszowie była nawet bardziej liczna niż chrześcijańska. Funkcjonowały cechy, kluby, stowarzyszenia i instytucje. W 1939 roku Rzeszów zamieszkiwało 14 500 Żydów.  Potem przyszła wojna, getto, zniszczenie i śmierć. Dokładnie 75 lat temu, czyli od września do listopada 1943 roku trwała ostateczna zagłada rzeszowskich Żydów. Z kilkunastu tysięcy przetrwała zaledwie garstka.

Podczas każdego z koncertów postanowiliśmy wykonać około 14 500 nut. Powstał w ten sposób żywy pomnik - choć ulotny, to oddający wszystkie emocje, wszystkie kolory, wszystkie wartości, których nie oddałaby żadna inna sztuka. 

Nasza idea została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców Rzeszowa, co najpełniej wyraził Pan Prezydent Tadeusz Ferenc w swoim liście, którym chcielibyśmy się z Państwem podzielić.

Dziękujemy wszystkim, zarówno w Biurze Wystaw Artystycznych, jak i w Klasztorze Ojców Dominikanów za stworzenie razem z nami tych wyjątkowych koncertów. Dziękujemy publiczności, artystom i koordynatorom. Kilkaset nut to również Państwa nuty.

PROGRAM

Sobota, 29 września 2018, 19:00

VOX VARSHE, ADEB CHAMOUN

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH, UL. SOBIESKIEGO 18

Pierwszy koncert był dawką nieskrępowanej, transowej energii i głębokiego mistycyzmu zawartego w pięknej, do bólu prawdziwej muzyce chasydów. Składał się głównie z nigunów, czyli sylabicznych pieśni bez słów, oraz ich tanecznych odmian wypełnionych częstymi synkopami – rikudami. Są specyficzną modlitwą, przy pomocy której w śpiewie i w tańcu, w euforycznym, transowym uniesieniu chasydzi modlą się do Boga. Ta wyjątkowa muzyka zabrzmiała w niesamowitym miejscu - dawnej Synagodze Nowomiejskiej, której ponad 300 letnie mury pamiętają prawie wszystkie pokolenia żydowskich Rzeszowian. 

Niedziela, 30 września 2018, 20:00

VOX VARSHE, JAKUB STEFEK

KOŚCIÓŁ OO. DOMINIKANÓW, UL. DOMINIKAŃSKA 15

Żydowska muzyka religijna to przede wszystkim psalmy i pieśni sławiące Stwórcę i jego Dzieła. Ale tradycja ta wychodzi tez naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości. Opowiada też ona o trudach życia, o wędrówce i przemijaniu, a także o pięknie, jakiego może doświadczyć każdy człowiek obcując z Bogiem. Program koncertu przywrócił zapomnianą kulturę Żydów gromadzących się w synagogach reformowanych. Zaprezentowane zostanły utwory wokalne a capella i z towarzyszeniem organów. Staranny dobór programu pozwolił stworzyć wyjątkowy, artystyczno - historyczny przekaz. 

list prezydenta rzeszowa.jpg

PARTNERZY WYDARZENIA

logo rzeszow.jpg

DOFINANSOWANO Z BUDŻETU GMINY MIASTO RZESZÓW

logo kultura w rzeszowie.jpg

   

logo dominikanie rzeszow.png

PARTNER

logo bwa rzeszow.jpg

PARTNER

logo tvp rzeszow.jpg

PATRONAT MEDIALNY

logo polskie radio rzeszow.png

    

logo moj rzeszow.png

   

bottom of page