top of page
dmz baner 2020.png

DNI MUZKI ŻYDOWSKIEJ W SZCZECINIE 2020

We wrześniu kolejny raz mieliśmy spotkać się pod monumentalną rzeźbą Mojżesza na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jednak dzięki wsparciu wielu Partnerów i Instytucji, przenosimy Dni Muzyki Żydowskiej do internetu. Przygotowaliśmy dla Państwa dwa koncerty online. Tak naprawdę były to dwa filmy, w których zaprezentowaliśmy premierowo wspaniałą muzykę instrumentalną i wokalną. Pokazaliśmy również kawałek pięknego Szczecina. Staraliśmy się przywołać atmosferę spokojnych wieczorów, które pamiętamy z poprzednich edycji. 


Pierwszy film był spotkaniem z muzyką instrumentalną. Sięgneliśmy do źródeł żydowskiej ludyczności i prześledziliśmy, jak stała się ona podwaliną dla muzyki klasycznej i współczesnej. W drugim filmie zabrzmiała muzyka wokalna z akompaniamentem organów. W kolejnej odsłonie projektu Muzyka Nowej Synagogi powróciliśmy myślami na szczecińską, przedwojenną ulicę Zielony Szaniec i do niegdyś stojącego tam pięknego domu modlitwy.

Premierowe transmisje odbyły się na profilach Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Mam w sobie kulturę na portalu facebook.com. 

Sobota, 19 września 2020, godz. 19:00

KONCERT „KLEZMERSKA TRADYCJA”

Premiera filmu na portalu facebook.com


Kwartet klarnetowy „Dance of Fire” w składzie:
Grzegorz Tobis – klarnet, instrumenty perkusyjne, aranżacje
Waldemar Żarów – klarnet, bassethorn

Piotr Wybraniec – klarnet
Tomasz Żymła – klarnet basowy


W dzisiejszych czasach z zagadnieniem muzyki żydowskiej nierozerwalnie złączone są skrzypce i klarnet. Zanim jednak nabrały one współczesnych kształtów, żydowscy muzycy grali głównie na szałamajach – piszczałkach z bocznymi otworami i podwójnym stroikiem. Ponieważ w synagogach muzyka instrumentalna była aż do XIX wieku zakazana na znak żałoby po zburzonej Świątyni jerozolimskiej, klezmerzy występowali przy okazjach świeckich. W odróżnieniu od poprzednich edycji, tym razem postanowiliśmy sięgnąć do muzyki klezmerskiej, aby przeanalizować historię tej muzyki i jej przemiany. Okazało się, że stare melodie łączą się nie tylko z klimatami arabskimi czy bałkańskimi, ale ich echa słychać nawet… w chorale gregoriańskim. W pierwszym koncercie najpierw cofnęliśmy się w czasie i posłuchamy tradycyjnych melodii żydowskich, aby po chwili przekonać się, jak żyją one w różnych utworach do dnia dzisiejszego.

Niedziela, 20 września 2020, godz. 19:00

KONCERT „MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI: ARNO NADEL”

Premiera filmu na portalu facebook.com


Isidoro Abramowicz – kantor
Jakub Stefek – organy
Zespół wokalny „Cantus Delicium"
Tomasz Szutkowski – dyrygent


Rok temu w ramach koncertu Muzyka Nowej Synagogi przypomnieliśmy postać najważniejszego kompozytora muzyki synagogalnej – Louisa Lewandowskiego, który tworzył między innymi na zamówienie Gminy Żydowskiej w Szczecinie. W tym roku odkrywamy Arno Nadela – kompozytora, muzykologa, filozofa, popularyzatora, organistę, poetę i malarza. Urodził się w Wilnie, kształcił w Królewcu, mieszkał w Berlinie, odwiedzał Szczecin. Jego muzyka to rezultat wielu przemyśleń na temat świata, Boga, człowieka i tożsamości narodowej. Niezwykły styl stanowi połączenie tradycyjnych melodii z nowoczesnym językiem muzycznym. Arno Nadel doskonale wykorzystał wszystkie możliwości organów, kantora i chóru – uważał, że prawdziwą muzyką żydowską jest tylko muzyka synagogalna (czyli sakralna). Do końca wierząc w dobro, prawdę i piękno, zginął w Auschwitz, a jego muzyka nie zabrzmiała ponownie w Szczecinie aż do tej pory.

ARTYŚCI:

Dance of Fire

Pierwszy w Polsce kwartet klarnetowy specjalizujący się w muzyce źródeł. Jest laureatem 20th International Jewish Music Festiwal w Amsterdamie. Jego członkowie to absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach i muzycy czołowych polskich orkiestr. Połączyli się w 2014 roku, aby wspólnie realizować pasję do muzyki tradycyjnej, poszukując nowych barw i środków ekspresji. Wytworzyło to ognistą mieszankę klasycznej techniki i ludowej energii.


Isidoro Abramowicz

Kantor Synagogi przy Pestalozzistrasse w Berlinie, dyrektor muzyczny Gminy Żydowskiej w Berlinie, a także kierownik studiów kantoralnych w Abraham Geiger Kolleg w Berlinie. Obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych żydowskich kantorów na świecie. Związany z żydowskim życiem w Skandynawii, Izraelu, a także rodzinnej Argentynie. Poza obowiązkami kantora, jego wielką pasją jest również tango – mamy nadzieję, że i na tym polu będziemy mogli go w przyszłości gościć w Szczecinie.


Jakub Stefek

Wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie i absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2018 roku ponownie związany z rodzinnym miastem, Szczecinem, gdzie prowadzi szereg przedsięwzięć, a także współpracuje z Filharmonią im. M. Karłowicza. Konieczność przygotowań zapowiedzi do koncertów Dni Muzyki Żydowskiej zaowocowała tematem jego pracy doktorskiej o żydowskich organach.


Zespół Wokalny Cantus Delicium

Chór powstały jako zespół parafialny z czasem rozrósł się do grupy młodych ludzi pełnych pasji i ambicji. Początkowy repertuar oparty głównie na pieśniach w języku łacińskim wzbogacony został o muzykę cerkiewną, ludową, a także rozrywkową. Dyrygentem jest dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego Tomasz Szutkowski. Cantus Delicium pod jego kierownictwem zdobył już imponującą ilość nagród na konkursach w Polsce i
Europie.

PARTNERZY WYDARZENIA

logo muzeum narodowe.jpeg

WSPÓŁORGANIZATOR

logo port szczecin.jpg

PARTNER STRATEGICZNY

logo miasto szczecin.jpg

WYDARZENIE WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ MIASTO SZCZECIN

logo radunix.png

MECENAS

logo fundacja wspolpracy.png

PROJEKT WSPARŁA FINANSOWO FUNDACJA WSPÓŁPRACY POLSKO - NIEMIECKIEJ

logo abraham geiger.jpg

PARTNER

logo kultura w sieci.jpg

DOFINANSOWANIE

bottom of page