top of page

THE ECHO OF THE TEMPLE

Premiera płyty solowej organisty Jakuba Stefka

4 grudnia 2023 (poniedziałek), 19:30
Akademia Sztuki w Szczecinie
Pałac Ziemstwa Pomorskiego
ul. Niepodległości 40, Szczecin

plyta grafika promocyjna.png

Serdecznie zapraszamy na koncert premierowy płyty THE ECHO OF THE TEMPLE. To pierwsza solowa płyta Jakuba Stefka, organisty Synagogi Pestalozzistrasse w Berlinie i wykładowcy Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Sześciu wybitnych polskich kompozytorów młodego pokolenia dedykowało mu swoje utwory na organy solo, inspirowane żydowską tradycją synagogalną. Album zawiera premiery fonograficzne dzieł Adama Porębskiego, Aleksandry Chmielewskiej, Anny Marii Huszczy, Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, Dariusza Przybylskiego i Ignacego Zalewskiego. Płyta ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Requiem Records w Warszawie.

Ideą wieloletniego projektu było stworzenie nowych dzieł inspirowanych tradycją, której zgłębianie jest głównym polem działalności artystycznej dr Jakuba Stefka od 2015 roku. By tego dokonać, trzeba było wejść w buty dawnych kompozytorów żydowskiej muzyki liturgicznej, którzy starali się połączyć modlitewne melodie synagogalne ze współczesnym sobie językiem muzycznym, żydowskie skale z zachodnią harmonią, swobodne, improwizowane przebiegi z czytelnym dla wszystkich pulsem i metrum. Sześcioro wspaniałych polskich kompozytorów mojego pokolenia podjęło próbę odtworzenia tego procesu.


Każdy podszedł do tematu w inny sposób. Adam Porębski opracował pieśni Abrahama Lichtensteina, szczecińskiego kantora z XIX wieku – najpierw w wersji na kantora, chór i organy, a później na organy solo. W ten sposób do Szczecina powróciła muzyka jego najsłynniejszego kantora. Aleksandra Chmielewska i Dariusz Przybylski stworzyli imponujące dzieła, które są oparte na dwóch melodiach kadiszu zanotowanych przez Louisa Lewandowskiego. Anna Huszcza sama wybrała melodię Louisa Lewandowskiego spośród trzech monumentalnych tomów, pisząc hołd dla tradycji organowej. Marcin Łukaszewski połączył dwie najsłynniejsze melodie żydowskie świata – Kol Nidre i Hava Nagila – tworząc pomost między sacrum i profanum. Ignacy Zalewski w niezwykle osobistym dziele przesunął punkt ciężkości z melodii na barwę, idąc w kierunku, który zaczynała podejmować organowa muzyka żydowska krótko przed dramatycznym przerwaniem jej historii.


„Długo zastanawiałem się nad tytułem projektu i płyty. Początkowo nie byłem przekonany do Echa Świątyni. Nabrałem jednak przekonania, że jest to właściwe określenie, kiedy podczas nocnych sesji nagraniowych dziesiątki razy wsłuchiwaliśmy się w pogłos organów, który przetaczał się przez potężne wnętrze Kolegiaty w Stargardzie. Wizja organów znajdujących się w Świątyni Jerozolimskiej była niezwykle inspirująca dla dziesiątek pokoleń. Również dzisiaj instrument ten kojarzy się przede wszystkim ze świątyniami. W utworach na płycie brzmi echo dawnych tradycji, idei i dążeń. Jednocześnie, za sprawą formy nagrań, wielokrotnie możemy wsłuchiwać się – dosłownie – w echo świątyni.”

okladka echo of the temple.png
logo miasto szczecin.jpg

ZREALIZOWANE W RAMACH STYPENDIUM TWÓRCZEGO MIASTA SZCZECIN

logo zaiks.jpg

PARTNER

logo akademia sztuki.jpg

PARTNER

bottom of page