top of page
muzyka szczesliwych ludzi baner.png

KONCERT
"MUZYKA SZCZĘŚLIWYCH LUDZI"

Beata Dunin – Wąsowicz – sopran

Karol Nasiłowski – kontrabas

Jakub Stefek – organy, prowadzenie koncertu

O KONCERCIE

Koncert na zamówienie Muzeum Narodowego w Szczecinie był wydarzeniem towarzyszącym wystawie czasowej "SZTUKA SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku". Muzyki Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla i Antonio Vivaldiego wysłuchało 250 osób zgromadzonych w holu gmachu na Wałach Chrobrego. Dziękujemy serdecznie wszystkim za przybycie, a także za wszystkie gratulacje i miłe słowa po koncercie. Dla nas największą radością jest to, że się podobało! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji poniżej.

PROGRAM

„Do obowiązków Bacha w szkole św. Tomasza należało uczenie chłopców muzyki, łaciny i gramatyki oraz prowadzenie statecznego i spokojnego życia” [D.W. Barber]. Czytając to jedno zdanie z pełnej anegdot biografii Jana Sebastiana Bacha, możemy zastanawiać się, czy był on szczęśliwy? Do jego dorobku zaliczamy nie tylko ponad 2200 dzieł (tyle przetrwało do naszych czasów), ale również 23 dzieci. Cóż, mając na uwadze te osiągnięcia, słuchając skomponowanej przez niego muzyki, możemy zaryzykować stwierdzenie: tak, Bach był szczęśliwy.

A o kim jeszcze można powiedzieć, że był szczęśliwym człowiekiem? Może o Georgu Friedrichu Haendlu, któremu pewnego razu tak spodobało się w Londynie, że wymógł na swoim pracodawcy, księciu Hanoweru, „rozsądny w czasie” urlop, z którego nigdy nie wrócił? Zyskał tam nieśmiertelną sławę, zaszczyty i poważanie.


A może o Antonio Vivaldim, który jako ksiądz, podobno nie był w stanie dokończyć odprawiania żadnej z Mszy, gdyż ciągle biegał do zakrystii notować muzyczne pomysły? Skomponował ostatecznie przeszło 450 koncertów, który to rekord pozostaje po dziś dzień nie pobity.

Jak zatem brzmi muzyka szczęśliwych ludzi? Czy jest tylko prosta, lekka i przyjemna? A może za skomplikowanymi ornamentami barokowej muzyki kryje się szersza paleta myśli i emocji? Czy muzyka daje człowiekowi szczęście? Dlaczego?


J. S. Bach - Suita nr 1 G-dur  BWV 1007 Preludium, Gigue

G. F. Haendel - Koncert obojowy g-moll HWV 287 (transkrypcja na kontrabas i organy)

A. Vivaldi / J. S. Bach - Koncert a moll BWV 539

A. Vivaldi - Gloria VI: Domine Deus RV 589

J. S. Bach - aria "Mein Glaubiges Herze" z kantaty "Also hat Gott die Welt geliebt" BWV 68 

bottom of page